Živnostenský list: Co potřebujete vědět před jeho získáním?

Podmínky Pro Živnostenský List

Věk

Jednou ze základních podmínek pro získání živnostenského listu v České republice je dosažení věku 18 let. Tato podmínka se vztahuje na všechny typy živností, ať už se jedná o živnosti ohlašovací volné, ohlašovací řemeslné nebo koncesované. Zákon tedy jasně stanovuje, že nezletilé osoby nemohou podnikat ani s přispěním zákonného zástupce. Dospělost je vnímána jako předpoklad pro zodpovědné jednání v podnikání, a to i v případě, že by nezletilý disponoval dostatečnými znalostmi a dovednostmi pro výkon dané živnosti. Výjimku z této podmínky tvoří pouze osoby, které byly emancipovány nebo vstoupily do manželství před dosažením 18 let. I v takovém případě je však nutné splnit všechny ostatní podmínky pro získání živnostenského oprávnění, tedy bezúhonnost a odbornou způsobilost. Zákon o živnostenském podnikání tak klade důraz na ochranu nezletilých osob a zároveň dbá na to, aby podnikatelé byli dostatečně zralí a zodpovědní.

Bezúhonnost

Bezúhonnost je jedním ze základních předpokladů pro získání živnostenského oprávnění v České republice. Zákon o živnostenském podnikání jasně stanovuje, že žadatel o vydání živnostenského listu nesmí být pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin, související s předmětem podnikání, o který žádá. Tento požadavek se vztahuje na všechny typy živností, ať už se jedná o živnosti ohlašovací volné, ohlašovací řemeslné nebo koncesované. Cílem tohoto opatření je chránit spotřebitele a zajistit, aby podnikatelskou činností mohli vykonávat pouze osoby důvěryhodné, které nebudou ohrožovat zájmy zákazníků ani narušovat hospodářskou soutěž. Prokazování bezúhonnosti probíhá standardně výpisem z Rejstříku trestů. Výpis nesmí být starší než 3 měsíce a musí být předložen v originále nebo ověřené kopii. V některých případech, zejména u koncesovaných živností, může být vyžadován i výpis z evidence Rejstříku trestů jiného státu, pokud žadatel v posledních 5 letech pobýval na jeho území déle než 6 měsíců. Splnění podmínky bezúhonnosti je zásadní pro úspěšné získání živnostenského oprávnění. Bez jejího prokázání vám živnostenský úřad nemůže živnostenské oprávnění vydat.

Požadavek Popis Příklad
Věk Žadatel musí být starší 18 let. Osoba starší 18 let splňuje podmínku.
Bezúhonnost Žadatel nesmí být pravomocně odsouzen za trestný čin hospodářský. Výpis z rejstříku trestů nesmí obsahovat relevantní záznamy.
Odborná způsobilost Pro některé živnosti je vyžadováno vzdělání, praxe nebo zkouška. Pro kadeřnictví je vyžadován výuční list v oboru.

Odborná Způsobilost

Pro získání některých živností je kromě splnění všeobecných podmínek, jako je věk a bezúhonnost, vyžadována také odborná způsobilost. Ta prokazuje, že žadatel má dostatečné znalosti a dovednosti pro výkon dané živnosti a je schopen ji vykonávat odborně a zodpovědně. Odborná způsobilost se prokazuje různými způsoby, nejčastěji výučním listem, maturitním vysvědčením, diplomem z vysoké školy nebo rekvalifikačním kurzem. Konkrétní požadavky na prokázání odborné způsobilosti se liší podle jednotlivých živností a jsou uvedeny v příloze živnostenského zákona. Živnosti, u kterých se odborná způsobilost prokazuje, jsou rozděleny do tří skupin: řemeslné, vázané a koncesované. U řemeslných živností se odborná způsobilost prokazuje nejčastěji výučním listem v daném oboru. U vázaných živností je požadováno středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání s určitým zaměřením. Nejpřísnější požadavky jsou kladeny na koncesované živnosti, kde je kromě vzdělání vyžadována také praxe v oboru a splnění dalších podmínek stanovených zákonem. V případě, že žadatel nesplňuje podmínky pro prokázání odborné způsobilosti, může požádat o uznání dosavadní praxe. O uznání rozhoduje živnostenský úřad na základě předložených dokladů.

Sídlo Podnikání

Při žádosti o živnostenský list je třeba uvést adresu sídla podnikání. Sídlo podnikání je adresa, na které bude podnikatel provozovat svou činnost a na kterou mu bude doručována oficiální korespondence. Tato adresa musí být v souladu s požadavky živnostenského zákona. Pro fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění platí, že sídlem podnikání je adresa jejich trvalého bydliště zapsaná v evidenci obyvatel. Pokud chce podnikatel provozovat živnost na jiné adrese, musí si zřídit místo podnikání. Místo podnikání je adresa odlišná od trvalého bydliště, kde podnikatel skutečně provozuje svou činnost. Pro zřízení místa podnikání je nutné doložit souhlas vlastníka nemovitosti, pokud se nejedná o nemovitost ve vlastnictví podnikatele.

Volná Živnost vs. Koncese

V České republice rozlišujeme dva základní typy živností: volné a koncesované. Volná živnost je jednodušší na získání a nevyžaduje splnění zvláštních kvalifikačních předpokladů. Stačí splnit všeobecné podmínky, jako je dosažení věku 18 let, bezúhonnost a způsobilost k právním úkonům. Pro získání volné živnosti stačí podat ohlášení živnostenskému úřadu a uhradit správní poplatek.

Na druhou stranu, koncese vyžaduje splnění specifických podmínek, které se liší podle druhu koncesované živnosti. Může se jednat o vzdělání, praxi v oboru, bezdlužnost, nebo speciální technické vybavení. Pro získání koncese je nutné podat žádost na živnostenský úřad, doložit všechny požadované dokumenty a uhradit správní poplatek. Živnostenský úřad poté posoudí vaši žádost a rozhodne o udělení, nebo neudělení koncese. Získání koncese je tedy náročnější a zdlouhavější proces než v případě volné živnosti.

Žádost o Živnostenský List

Žádost o živnostenský list je prvním krokem k tomu, abyste se v České republice stali OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná). Než se ale pustíte do papírování, je důležité se ujistit, že splňujete všechny podmínky. Mezi základní požadavky patří plná svéprávnost, bezúhonnost a odborná způsobilost. Plnou svéprávnost získáte dosažením věku 18 let a pokud nejste zbaveni způsobilosti k právním úkonům. Bezúhonnost se prokazuje výpisem z rejstříku trestů. Odborná způsobilost se liší podle oboru, ve kterém chcete podnikat. Může jít o výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom nebo praxi v oboru. V některých případech je možné odbornou způsobilost nahradit rekvalifikačním kurzem. Samotná žádost o živnostenský list se podává na živnostenském úřadě. K žádosti je potřeba doložit všechny potřebné dokumenty, jako je například doklad totožnosti, výpis z rejstříku trestů a doklad o odborné způsobilosti. Po podání žádosti živnostenský úřad prověří, zda splňujete všechny podmínky. Pokud je vše v pořádku, vydá vám živnostenský list do 5 pracovních dnů.

Cesta k živnostenskému listu není vždy snadná, ale s odhodláním, znalostí podmínek a trochou podnikatelského ducha se i zdánlivě složité požadavky stávají překonatelnými překážkami.

Radomír Novotný

Poplatky

Žádost o vydání živnostenského listu není zadarmo. Poplatek za jeho vydání činí 1 000 Kč. Pokud žádáte o koncesi, tedy o živnostenské oprávnění, které vyžaduje splnění zvláštních podmínek, poplatek se liší. V takovém případě je poplatek za vydání koncese 1 000 Kč za každou činnost, pro kterou je koncese vydávána. Pamatujte, že pokud žádáte o více živností najednou, poplatek se násobí. Například, pokud žádáte o tři různé vázané živnosti, celkový poplatek za vydání živnostenských listů bude činit 3 000 Kč. Poplatky se hradí hotově na pokladně živnostenského úřadu nebo bezhotovostním převodem na účet úřadu. Informace o čísle účtu a variabilním symbolu vám sdělí na živnostenském úřadě.

Získání ŽL

Žádost o vydání živnostenského listu se podává na kterémkoliv živnostenském úřadě. Není tedy nutné se obracet na úřad v místě vašeho bydliště. Formulář žádosti je k dispozici na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, případně přímo na úřadě. K žádosti je potřeba doložit několik dokumentů. Mezi základní patří doklad totožnosti, doklad o dosaženém vzdělání nebo praxi v daném oboru a výpis z rejstříku trestů. Pokud žádáte o koncesovanou živnost, je nutné doložit i další dokumenty, například koncesi. Živnostenský úřad má ze zákona 30 dní na vyřízení vaší žádosti. V praxi se ale doba vyřízení může lišit. Po schválení vaší žádosti vám bude vydán živnostenský list, který vás opravňuje k podnikání v daném oboru. Je důležité si uvědomit, že živnostenský list není dokument na dobu neurčitou. Jeho platnost je časově omezena a je nutné jej včas prodloužit. Informace o prodloužení platnosti živnostenského listu vám přijdou poštou. Za vydání živnostenského listu se platí správní poplatek. Jeho výše se liší v závislosti na typu živnosti. Aktuální výši poplatku naleznete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Povinnosti Podnikatele

Každý, kdo se v České republice rozhodne pro podnikání, se stává podnikatelem a přebírá na sebe řadu povinností. Ty se odvíjí od zvoleného způsobu podnikání a oboru činnosti. Základním předpokladem pro zahájení podnikání je splnění podmínek pro živnostenský list nebo získání živnostenského oprávnění. Mezi tyto podmínky patří například dosažení věku 18 let, bezúhonnost a odborná způsobilost pro daný obor. Odborná způsobilost se prokazuje výučním listem, maturitním vysvědčením, vysokoškolským diplomem nebo rekvalifikačním kurzem, a liší se dle náročnosti daného oboru. Živnosti se dělí na ohlašovací a koncesované. Pro ohlašovací živnosti stačí splnit výše uvedené podmínky a podat ohlášení na živnostenském úřadě. Pro koncesované živnosti je nutné získat i koncesi od příslušného úřadu. Po splnění všech náležitostí a zápisu do Živnostenského rejstříku se podnikatel stává plnohodnotným účastníkem trhu. S tím souvisí i povinnost dodržovat veškeré právní předpisy, vést účetnictví, platit daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Důležité je také dbát na ochranu spotřebitele a dodržovat pravidla hospodářské soutěže.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: podnikání