Vignette Czech: Vše, co potřebujete vědět
Co je to dálniční známka
Dálniční známka v České republice je vlastně dálniční poplatek. Je to povinný poplatek za používání dálnic a vybraných rychlostních silnic pro motorová vozidla do 3,5 tuny. Dálniční známka se v České republice používá od roku 1995 a je k dispozici ve třech variantách: 10denní, měsíční a roční. Roční dálniční známka platí vždy od 1. prosince do 31. ledna následujícího roku. Dálniční známku je nutné vylepit na přední sklo vozidla a musí být viditelná. Pokuta za jízdu bez platné dálniční známky je vysoká a může dosáhnout až 20 000 Kč. Dálniční známku je možné zakoupit na mnoha místech, například na čerpacích stanicích, poštách nebo online. Elektronická dálniční známka je modernější verzí klasické papírové známky a je dostupná od roku 2021.
Proč ji potřebujeme
Dálniční známka, malá nálepka s velkým významem. Proč ji vlastně potřebujeme? V České republice máme systém placených úseků dálnic a vybraných silnic první třídy. Tyto komunikace jsou finančně náročné na údržbu a modernizaci. A právě dálniční známka slouží jako jeden z hlavních zdrojů jejich financování. Peníze vybrané z prodeje známek jdou do Státního fondu dopravní infrastruktury, odkud jsou dále rozdělovány na opravy, výstavbu a modernizaci silniční sítě. Bez dálničních známek by zkrátka nebylo možné udržet naše dálnice a silnice v takovém stavu, na jaký jsme zvyklí. Samozřejmě, poplatky za používání dálnic nejsou jedinou možností, jak financovat jejich provoz. Existují i jiné systémy, například mýtné brány. Dálniční známka má ale tu výhodu, že je poměrně jednoduchá a nenáročná na administrativu. Pro řidiče je to také komfortnější, protože nemusí zdržovat na mýtných branách.
Typy dálničních známek
V České republice existují tři druhy dálničních známek: roční, měsíční a desetidenní. Roční dálniční známka platí vždy od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího, celkem tedy 14 měsíců. Měsíční dálniční známka platí jeden kalendářní měsíc od data uvedeného na známce. Desetidenní dálniční známka platí deset po sobě jdoucích kalendářních dnů od data uvedeného na známce. Dálniční známku je nutné zakoupit před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice a nalepit ji na čelní sklo vozidla. V opačném případě hrozí pokuta. Cena dálniční známky se liší v závislosti na typu vozidla a délce platnosti.
Cena a platnost
V České republice existují dva systémy pro zpoplatnění používání vybraných silnic a dálnic: elektronická viněta a dálniční známka. Elektronická viněta je virtuální kupón, který si zakoupíte online a jeho platnost je vázána na registrační značku vašeho vozidla. Dálniční známka je fyzická nálepka, kterou si nalepíte na čelní sklo vašeho vozidla. Cena viněty a dálniční známky se liší v závislosti na délce jejich platnosti a kategorii vozidla. Pro osobní automobily jsou k dispozici viněty a dálniční známky s platností na 10 dní, 30 dní nebo 1 rok. Pro motocykly je k dispozici pouze roční viněta a dálniční známka. Před zakoupením viněty nebo dálniční známky si pečlivě zkontrolujte datum platnosti. Po uplynutí doby platnosti je nutné zakoupit novou vinětu nebo dálniční známku, jinak vám hrozí pokuta.
Kde koupit známku
Dálniční známka je nezbytná pro všechny řidiče, kteří se chystají na cesty po českých dálnicích. Bez platné známky riskujete pokutu. Kde ale sehnat dálniční známku jednoduše a rychle? Možností je hned několik. Klasikou jsou benzínové pumpy a trafiky, které se nachází poblíž dálnic a na hraničních přechodech. Známku ale pohodlně pořídíte i online. Existuje několik webových stránek, kde si ji můžete objednat a zaplatit platební kartou. Elektronická známka vám pak přijde na email a vy si ji jen vytisknete. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost vaší stávající známky před cestou. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.
Dálniční známka, ten malý obdélník papíru, má moc proměnit poklidnou cestu malebnou krajinou v honbu za stínem policejního auta.
Zdeněk Dvořáček
Dálniční poplatky bez známky
V Česku se platí za používání dálnic a vybraných silnic I. třídy formou elektronické dálniční známky. Ta se vázaná na registrační značku vozidla a je k dispozici na různě dlouhá období. Existují však i úseky dálnic, kde se dálniční známka nevyžaduje. Jde o krátké úseky, které slouží primárně jako obchvaty měst a obcí a jsou označeny dopravním značením. Mezi ně patří například úseky dálnice D1 u Brna, D2 u Bratislavy nebo D5 u Plzně. Řidiči se tak vyhnou placení dálničního poplatku, pokud jejich cesta vede pouze po těchto vybraných úsecích. Je však důležité sledovat dopravní značení, protože vjezd na zpoplatněný úsek bez platné dálniční známky je pokutován. Informace o zpoplatněných úsecích a cenách dálničních známek jsou k dispozici na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury a na vybraných prodejních místech. Pro cestování po zpoplatněných úsecích je nezbytné mít platnou dálniční známku, aby se předešlo případným komplikacím a pokutám.
Pokuta za jízdu bez známky
Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může vyjít pořádně draho. Pokuta za jízdu bez dálniční známky se může vyšplhat až na 5 000 Kč, v případě projednání přestupku ve správním řízení pak hrozí pokuta až 20 000 Kč. Kontroly probíhají jak stacionárně na mýtných branách a odpočívadlech, tak mobilně pomocí speciálních vozidel Celní správy ČR. Vozidla jsou vybavena kamerovým systémem, který automaticky snímá registrační značky projíždějících aut a porovnává je s databází vozidel s uhrazenou dálniční známkou. V případě odhalení přestupku je řidič zastaven a vyzván k prokázání se platnou dálniční známkou. Dálniční známku je nutné mít vylepenou na předním skle vozidla a to ve stanoveném formátu.
Typ známky | Platnost | Cena (2023) |
---|---|---|
10denní | 10 po sobě jdoucích dní | 310 Kč |
Měsíční | 1 měsíc od data vystavení | 440 Kč |
Roční | 14 měsíců (od prosince předchozího roku do ledna roku následujícího) | 1500 Kč |
Historie dálničních známek v ČR
Dálniční známky v České republice mají poměrně dlouhou historii. Poprvé se objevily už v roce 1995 jako způsob, jak zpoplatnit používání dálnic a rychlostních silnic pro motorová vozidla. Tehdy se jednalo o papírové kupony s lepicí plochou, které se lepily na přední sklo vozidla. Tyto známky se vydávaly v několika časových variantách - desetidenní, měsíční a roční. S postupem času prošly dálniční známky v Česku několika změnami. V roce 2008 se přešlo na elektronické dálniční známky. Tento systém funguje na principu registrace registrační značky vozidla do centrální databáze, čímž odpadá nutnost lepit cokoliv na sklo. I nadále si ale řidiči mohou vybrat z různých časových variant platnosti. V současnosti se debatuje o zavedení tzv. časového mýtného, které by nahradilo stávající systém dálničních známek. Zatím ale není jasné, kdy a zda vůbec k této změně dojde.
Budoucnost dálničních známek
Vzhledem k neustálému vývoji technologií a rostoucí potřebě flexibilnějších systémů se budoucnost tradičních dálničních známek v České republice jeví nejistě. Stále častěji se diskutuje o zavedení elektronického systému, který by umožňoval platit mýtné pouze za skutečně ujeté kilometry na zpoplatněných úsecích. Takový systém by byl spravedlivější pro řidiče, kteří dálnice využívají jen příležitostně, a zároveň by mohl přinést úspory pro státní rozpočet. Mezi hlavní argumenty pro elektronické mýtné patří také zjednodušení administrace, snížení administrativní zátěže a možnost pružnějšího nastavení sazeb. Zavedení elektronického systému by si ale vyžádalo značné investice do infrastruktury a technologií, což je jedním z hlavních důvodů, proč k němu zatím nedošlo. V současné době tak zůstává budoucnost dálničních známek v České republice otevřená.
Publikováno: 27. 11. 2024
Kategorie: doprava