Co všechno spadá do SJM a jak s ním naložit?
- Majetek nabytý během manželství
- Výjimky: majetek získaný dědictvím
- Výjimky: majetek získaný darem
- Výjimky: majetek nabytý před svatbou
- Výjimky: majetek sloužící výhradně jednomu
- Společné dluhy a závazky
- Podíl na majetku po rozvodu
- Předmanželská smlouva: úprava SJM
- Zúžení a rozšíření SJM
- Správa společného jmění
- Dispozice s majetkem v SJM
- Ochrana třetích osob v SJM
- Zánik SJM: smrt, rozvod, prohlášení za mrtvého
Majetek nabytý během manželství
Vstupem do manželství se automaticky otevírá otázka majetku. V Česku je standardem takzvané společné jmění manželů (SJM). Co to ale přesně znamená? Do SJM spadá vše, co manželé během manželství nabydou, ať už prací, podnikáním nebo darem. Typickým příkladem je výplata, příjem z pronájmu, ale i výhra v loterii. Naopak, co si každý z partnerů přinese do manželství, to mu i po jeho dobu zůstává. Stejně tak je to s dědictvím či darem, který je určen jen jednomu z manželů. Důležité je si uvědomit, že do SJM nepatří jen majetek, ale i dluhy. Pokud si tedy jeden z manželů vezme půjčku během trvání manželství, automaticky se na ní podílí i ten druhý.
Výjimky: majetek získaný dědictvím
Dědictví představuje specifickou kategorii majetku v rámci zákonného režimu společného jmění manželů (SJM). Obecně platí, že majetek nabytý dědictvím v průběhu manželství nepatří do SJM, ale stává se výlučným vlastnictvím toho z manželů, který dědictví nabyl. To znamená, že druhý z manželů nemá na tento majetek žádný nárok, a to ani v případě rozvodu. Tento princip vychází z myšlenky, že dědictví představuje individuální prospěch, který by měl připadnout primárně dědici určenému zůstavitelem. Do dědictví se přitom nezapočítává pouze majetek samotný, ale i případné dluhy s ním spojené. Výjimku z tohoto pravidla tvoří situace, kdy zůstavitel v závěti výslovně stanoví, že dědictví má náležet do SJM. V takovém případě se dědictví stává součástí společného majetku obou manželů. Je však důležité zdůraznit, že i v případě, kdy dědictví spadá do výlučného vlastnictví jednoho z manželů, může být jeho hodnota zohledněna při vypořádání SJM v případě rozvodu. Soud může například rozhodnout o tom, že manžel, který dědictví nenabyl, má nárok na finanční kompenzaci.
Výjimky: majetek získaný darem
Dary a dědictví jsou častým zdrojem nejasností, co se týče společného jmění manželů (SJM). Obecně platí, že majetek získaný darem do SJM nespadá. To znamená, že pokud jeden z manželů dostane dar, stává se jeho výlučným vlastníkem, a to i v případě, že k darování došlo během trvání manželství. Výjimku tvoří dary, u nichž je darovací smlouvou výslovně stanoveno, že mají patřit do SJM. V takovém případě se dar stává součástí společného majetku obou manželů. Je důležité si uvědomit, že darování nemusí být spojeno jen s hmotnými statky. I peníze darované jednomu z manželů spadají do výlučného vlastnictví obratníka, pokud není v darovací smlouvě uvedeno jinak.
Položka | Patří do SJM? | Příklad / Poznámka |
---|---|---|
Mzda z práce během manželství | Ano | I když je příjem pouze na účet jednoho z manželů. |
Dům pořízený před svatbou | Ne | Patří do výlučného vlastnictví osoby, která ho nabyla. |
Auto koupené během manželství | Ano | I když je psané pouze na jednoho z manželů. |
Dluhy z podnikání jednoho z manželů | Závisí na situaci | Pokud s podnikáním druhý manžel souhlasil a zisk z něj šel do SJM, pak ano. Jinak ne. |
Výjimky: majetek nabytý před svatbou
Společné jmění manželů (SJM) je důležitým aspektem manželství, který upravuje vlastnictví majetku. Základním principem je, že majetek nabytý během trvání manželství patří oběma manželům společně. Existují však výjimky, kdy majetek nenáleží do SJM, a to i přesto, že byl získán během manželství. Jednou z takových výjimek je majetek nabytý před svatbou. Do SJM nepatří majetek, který manželé vlastnili již před vstupem do manželství. To se týká například nemovitostí, aut, finančních prostředků nebo jiných věcí, které byly v jejich vlastnictví před uzavřením sňatku. Tento majetek zůstává i nadále v individuálním vlastnictví manžela, který ho nabyl před svatbou. Je důležité si uvědomit, že do SJM nepatří ani majetek, který byl během manželství nabytý dědictvím, darem nebo jiným bezúplatným titulem. V takovém případě se jedná o výlučný majetek manžela, který ho tímto způsobem nabyl.
Výjimky: majetek sloužící výhradně jednomu
Existují ale i výjimky, kdy majetek, ač nabytý během manželství, nespadá do SJM. Jedná se o situace, kdy majetek slouží výhradně jednomu z manželů. Typickým příkladem jsou věci tvořící obvyklé vybavení domácnosti, které ale vzhledem ke své povaze slouží jen jednomu z nich. Představte si třeba hudební nástroj, na který hraje pouze manžel, nebo šicí stroj, který používá jen manželka. Tyto věci, ač se nacházejí ve společné domácnosti, jsou vyloučeny z SJM a náleží výhradně tomu z manželů, kdo je používá. Podobně je to i s věcmi, které slouží jednomu z manželů k výkonu povolání. Pokud si například manželka - lékařka pořídí do ordinace nový ultrazvuk, tento přístroj, ač pořízený za trvání manželství, spadá do jejího výlučného vlastnictví.
Společné dluhy a závazky
Manželství s sebou přináší nejen sdílení radosti a starostí, ale také finanční stránku. Základním pojmem je společné jmění manželů (SJM), do kterého zpravidla spadá vše, co během manželství společně nabydeme. Patří sem například příjmy z práce, podnikání, ale i nemovitosti nebo auta pořízené za trvání manželství. Důležité je si uvědomit, že do SJM nepatří majetek nabytý před svatbou, darem nebo dědictvím. Stejně tak sem nepatří věci sloužící k osobnímu užívání jednoho z manželů. Vedle majetku v SJM existují i společné dluhy a závazky. Ty vznikají nejčastěji v souvislosti s pořízením věcí do SJM, například hypotéka na dům. Za tyto dluhy pak ručí oba manželé společně a nerozdílně. To znamená, že věřitel může dlužnou částku vymáhat po kterémkoli z manželů. Je proto důležité, aby partneři o všech finančních závazcích vzájemně věděli a byli s nimi srozuměni. V případě nejasností je vhodné se obrátit na odborníka, například advokáta, který poradí s konkrétní situací.
Podíl na majetku po rozvodu
Rozvod s sebou přináší kromě emotivní zátěže i nutnost vyřešit majetkové otázky. Jednou z klíčových je rozdělení společného jmění manželů (SJM). Do SJM zpravidla spadá majetek nabytý během manželství, ať už jedním z manželů, nebo oběma společně. Typicky se jedná o mzdy, platy, zisky z podnikání, ale i o movitý a nemovitý majetek. Naopak, co do SJM nepatří, je majetek nabytý před svatbou, dědictvím, darem (pokud není specifikováno jinak), nebo náhradou za újmu, která se netýká společného majetku. Pozor si dejte na dluhy, i ty totiž mohou spadat do SJM, a to i v případě, že je vytvořil pouze jeden z manželů. Pro určení podílu na majetku po rozvodu je klíčová existence předmanželské nebo manželské smlouvy. Pokud taková smlouva neexistuje, platí zákonná úprava, která obvykle stanovuje dělení majetku v poměru 50:50. Je důležité si uvědomit, že rozdělení majetku může probíhat dohodou, nebo v případě sporu soudní cestou.
Předmanželská smlouva: úprava SJM
Předmanželskou smlouvou si snoubenci mohou upravit vzájemné majetkové vztahy v manželství, a to včetně rozsahu společného jmění manželů (SJM). Zákon definuje, co do SJM patří a co je odděleným majetkem každého z manželů. Do SJM typicky spadá to, co manželé nabyli za trvání manželství, ať už prací, podnikáním, nebo z jiných zdrojů. Patří sem například příjmy z práce, zisky z podnikání, ale i nemovitosti nebo movité věci pořízené za trvání manželství. Naopak, majetek, který si jeden z manželů přinesl do manželství, obvykle zůstává jeho odděleným majetkem. Stejně tak dary a dědictví, které jeden z manželů nabyl, jsou jeho výlučným vlastnictvím. Předmanželskou smlouvou je možné si SJM rozšířit, zúžit, nebo jej zcela vyloučit. Snoubenci si tak mohou například dohodnout, že do SJM budou patřit i příjmy z pronájmu nemovitosti, kterou jeden z nich vlastní. Naopak, mohou se dohodnout, že do SJM nebudou patřit například cenné papíry. Předmanželská smlouva umožňuje nastavit si majetkové poměry v manželství individuálně, podle potřeb a představ snoubenců.
Zúžení a rozšíření SJM
Společné jmění manželů (SJM) není neměnný kolos. Zákon umožňuje jeho zúžení či rozšíření, a to buď dohodou, nebo rozhodnutím soudu. Manželé si tak mohou upravit rozsah SJM podle svých individuálních potřeb a představ. Zúžení SJM znamená, že se dohodnou, že některé majetkové hodnoty, které by za běžných okolností do SJM spadaly, do něj patřit nebudou. Typicky se jedná o situace, kdy jeden z manželů vlastní podnikání a chce ho chránit před případnými dluhy toho druhého. Naopak rozšíření SJM představuje zahrnutí majetku, který by standardně do SJM nespadal. Jde například o situaci, kdy si jeden z manželů přeje, aby i jeho zděděný majetek byl součástí SJM. Ať už se manželé rozhodnou pro zúžení, nebo rozšíření SJM, je nezbytné vše řádně smluvně ošetřit. V opačném případě se vystavují riziku, že jejich dohoda nebude platná a v případě sporu ji soud neuzná.
Správa společného jmění
Manželství přináší nejen lásku a podporu, ale i společné finance. Co to ale přesně znamená? Společné jmění manželů, často nazývané také „společné jmění“, zahrnuje majetek nabytý během manželství. Patří sem například příjmy z práce, podnikání, ale i dluhy. Důležité je si uvědomit, že do SJM nespadá vše, co manželé vlastní. Výjimku tvoří majetek získaný před svatbou, dědictvím nebo darem, který je výhradním vlastnictvím jednoho z partnerů. Stejně tak je odděleným majetkem vše, co si manželé koupí za peníze z prodeje svého výlučného vlastnictví. Správa SJM je pak založena na vzájemné dohodě a respektu. Oba partneři mají stejná práva a povinnosti.
Dispozice s majetkem v SJM
Společné jmění manželů (SJM) je úprava majetkových vztahů mezi manželi, která se uplatní automaticky uzavřením manželství, pokud se manželé nedohodnou jinak. Do SJM patří majetek nabytý během trvání manželství, a to jak z příjmů z práce, tak i z podnikání. Typicky se jedná o mzdy, platy, ale i o zisky z podnikání. Do SJM patří i majetek nabytý darem, dědictvím nebo jiným bezúplatným nabytím, pokud byl nabyt oběma manželům společně.
Naopak, majetek, který si jeden z manželů přinese do manželství, zůstává jeho výlučným vlastnictvím. Stejně tak i majetek nabytý během manželství dědictvím, darem nebo jiným bezúplatným nabytím, pokud byl nabyt pouze jednomu z nich. Do výlučného vlastnictví manžela patří i věci, které slouží osobní potřebě jednoho z manželů, a věci potřebné k výkonu jeho povolání.
Ochrana třetích osob v SJM
Ochrana třetích osob, které vstupují do právních vztahů s manželi, je v rámci SJM důležitým aspektem. Zákon rozlišuje mezi tím, co patří do SJM a co je výlučným vlastnictvím jednoho z manželů. Do SJM patří majetek nabytý během trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím, darem, nebo náhradou za újmu. Důležité je, že do SJM patří i příjmy zvlášť výdělečné činnosti jednoho z manželů, a to i přesto, že by se mohlo zdát, že jde o jeho výlučný majetek. Ochrana třetích osob je zajištěna principem dobré víry. Pokud třetí osoba neví a ani nemůže vědět, že majetek, se kterým nakládá jeden z manželů, je ve skutečnosti součástí SJM, je její jednání platné. Například pokud manžel prodá auto, které je součástí SJM, bez souhlasu manželky, kupující je chráněn, pokud nevěděl a nemohl vědět, že auto patří do SJM. Manželka by se musela domáhat náhrady škody od manžela, nikoli od kupujícího.
Zánik SJM: smrt, rozvod, prohlášení za mrtvého
Společné jmění manželů (SJM) zaniká především rozvodem, úmrtím jednoho z manželů nebo prohlášením jednoho z nich za mrtvého. S rozvodem či úmrtím je to jasné, ale co když se jeden z manželů pohřešuje a soud ho prohlásí za mrtvého? V takovém případě se SJM taktéž ruší. Do SJM spadá majetek nabytý během manželství, a to včetně majetku z podnikání jednoho z manželů. Patří sem například dům, auto, ale i dluhy. Naopak, co do SJM nepatří, je majetek, který si jeden z manželů přinesl do manželství, zdědil, nebo nabyl darem. Stejně tak sem nespadají věci sloužící osobní potřebě jednoho z manželů. Zánik SJM je důležitým právním krokem, který je potřeba řešit s rozvahou a nejlépe s pomocí odborníka. Ten vám pomůže s rozdělením majetku a s vyřešením případných sporů.
Publikováno: 10. 12. 2024
Kategorie: společnost